REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa forma pomocy dla bezrobotnych i poszukujących pracy: bon na kształcenie ustawiczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szkoła, praca, bezrobotny, szkolenie, kształcenie ustawiczne
Nowa forma pomocy dla bezrobotnych i poszukujących pracy: bon na kształcenie ustawiczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowa forma pomocy dla bezrobotnych i poszukujących pracy: bon na kształcenie ustawiczne. Kto będzie mógł o niego wystąpić? Na co można przeznaczyć bon na kształcenie ustawiczne?

W czwartek 13 marca Senat uchwalił poprawki do rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Miały one charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Za przyjęciem ustawy w całości ze zgłoszonymi poprawkami zagłosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Następnie trafi do prezydenta.

REKLAMA

Autopromocja

Nowa forma pomocy dla bezrobotnych i poszukujących pracy: bon na kształcenie ustawiczne

Jedną z form pomocy dla osób bezrobotnych i osób poszukujących pracy będzie bon na kształcenie ustawiczne. Starosta na wniosek bezrobotnego lub poszukującego pracy, w oparciu o diagnozę zapotrzebowania na zawody, umiejętności lub kwalifikacje na rynku pracy lub zgłoszenie pracodawcy lub przedsiębiorcy, będzie mógł przyznać bon na kształcenie ustawiczne. Będzie on stanowić gwarancję sfinansowania bezrobotnemu lub poszukującemu pracy wskazanego przez niego kształcenia ustawicznego. Bezrobotny lub poszukujący pracy będzie musiał rozpocząć kształcenie ustawiczne finansowane w ramach bonu w terminie sześciu miesięcy od jego przyznania. Zakończenie kształcenia ustawicznego musi nastąpić w terminie do 30 miesięcy od przyznania bonu. W uzasadnionych przypadkach, z uwagi na szczególną sytuację bezrobotnego lub poszukującego pracy, starosta będzie mógł zmienić termin realizacji bonu.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2025

Bon na kształcenie ustawiczne: co można sfinansować?

W ramach bonu na kształcenie ustawiczne, starosta będzie mógł sfinansować bezrobotnemu lub poszukującemu pracy:

  1. koszt należny instytucji szkoleniowej za realizację jednego lub kilku szkoleń – w formie wpłaty na rachunek płatniczy instytucji szkoleniowej;
  2. koszt należny organizatorowi studiów podyplomowych – w formie wpłaty na rachunek płatniczy organizatora studiów;
  3. koszty potwierdzenia nabycia wiedzy i umiejętności lub koszty uzyskania dokumentów potwierdzających nabycie wiedzy i umiejętności – w formie wpłaty na rachunek płatniczy instytucji potwierdzającej nabycie wiedzy i umiejętności lub instytucji wydającej dokumenty potwierdzające nabycie wiedzy i umiejętności.

Powyższe koszty mogą być finansowane do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu. W przypadku przekroczenia limitu finansowania, resztę kosztów finansuje bezrobotny lub poszukujący pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Cena usług finansowanych przez starostę w ramach bonu nie może być rażąco wyższa od cen podobnych usług oferowanych na rynku. Łączne koszty nie będą mogły przekroczyć 450 proc. przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę w okresie kolejnych trzech lat.

W przypadku, gdy osoba nie podejmie lub nie ukończy szkolenia, lub nie przystąpi do procesu potwierdzającego nabycie wiedzy i umiejętności lub uzyskania dokumentu potwierdzającego nabycie wiedzy i umiejętności, przerwania postępowania nostryfikacyjnego lub przerwania postępowania w sprawie uznania klasyfikacji zawodowych do wykonywania zawodu, lub nie podjęła/ nie ukończyła studiów podyplomowych, jest zobowiązana do zwroto na wyodrębniony rachunek bankowy PUP albo samorządu powiatu sfinansowanych z Funduszu Pracy kosztów

Ustawa zakłada wejście w życie przepisów pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

  • art. 392 pkt 2 lit. b oraz art. 457, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
  • art. 106, art. 128 ust. 2, art. 203 oraz art. 300 ust. 3 pkt 11, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.
Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka. Wyniki egzaminów ósmoklasistów zostaną ogłoszone i przekazane szkołom 4 lipca 2025 r. Na ten sam dzień został ustalony termin przekazania szkołom i zdającym zaświadczeń i informacji.

Prof. Filipiak: Przedmiot "edukacja zdrowotna" powinien być przedmiotem obowiązkowym

Czy rodzice powinni pozwolić swoim dzieciom na uczestnictwo w zajęciach z edukacji zdrowotnej? Na to pytanie odpowiedział nam Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny - Medycyna XXI prof. Krzysztof J. Filipiak.

Nauczyciele przeciwko godzinom czarnkowym. ZNP żąda ich likwidacji od nowego roku szkolnego

Ponad 12 tysięcy nauczycieli wzięło udział w ogólnopolskiej ankiecie ZNP. Zdecydowana większość z nich domaga się likwidacji tzw. godzin czarnkowych, które – ich zdaniem – są martwym przepisem i zbędnym obciążeniem.

Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: matematyka [czas trwania, co zabrać, arkusz, wyniki]

Egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się w we wtorek. W środę, 14 maja 2025 r. uczniowie przystąpili do egzaminu z matematyki. Ile trwa egzamin? Co należy zabrać na egzamin z matematyki? Kiedy CKE opublikuje wyniki?

REKLAMA

Dyrektor CKE: Pierwsze wnioski ws. matur w prokuraturze [Matura 2025]

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że złożył pierwsze wnioski ws. publikacji zdjęć arkuszy maturalnych w prokuraturze. Zapowiedział kolejne wnioski do prokuratury.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony, język niemiecki - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

We wtorek, 13 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

O której godzinie zaczyna się egzamin ósmoklasisty 2025. Ile trwa?

Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku zaczyna się we wtorek 13 maja i trwa 3 dni do 15 maja. O której godzinie zaczyna się egzamin i ile trwa? Oto informacje z CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2025 język polski [godzina, ile trwa, tematy, arkusz]

Egzamin ósmoklasisty wystartował we wtorek 13 maja 2025 r. o godz. 9:00. Ile trwa egzamin z języka polskiego? Kiedy można zobaczyć arkusz na CKE?

REKLAMA

Rok szkolny 2025/2026 – ważne daty, ferie, wakacje

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2025/2026: terminy ferii zimowych, przerwy świąteczne, zakończenie zajęć i początek wakacji w całej Polsce.

Ukłon Prezydenta w stronę maturzystów: na studia będzie można iść bez zdanej matury

W dniu 30 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda przekazał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej polegającej na zniesieniu obowiązku zdania matury (posiadania świadectwa dojrzałości), jako jednego z warunków przyjęcia na studia, w odniesieniu do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Petycja ta, została złożona na biurko Prezydenta przez Fundację Dobre Państwo.

REKLAMA

OSZAR »