REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lubnauer: Samorządy mogą porozumieć się o wspólnym finansowaniu szkół. Sieć szkół uwzględni niż demograficzny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szkoła publiczna prawo oświata dzieci finansowanie samorząd gmina JST porozumienie zadania publiczne
Lubnauer: Samorządy mogą porozumieć się o wspólnym finansowaniu szkół. Sieć szkół uwzględni niż demograficzny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego mogą zawierać porozumienia w sprawie powierzania prowadzenia zadań publicznych z innymi JST. Możliwość ta dotyczy także zadań w zakresie edukacji publicznej.

Wspólne finansowanie działalności szkoły przez gminy

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na interpelację poselską odniosła się do pytania o wprowadzenie przez MEN rozwiązań ułatwiających gminom porozumienie się w sprawie wspólnego finansowania działalności szkoły w przypadku, gdy uczęszczają do niej dzieci z różnych gmin.

REKLAMA

Autopromocja

Lubnauer powołała się na przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego: "Zgodnie z art. 3 ww. ustawy jednym z dochodów jednostek samorządu terytorialnego jest subwencja ogólna. Od 2026 r. subwencja ogólna dla JST będzie zależeć od przyrostu potrzeb finansowych, w tym oświatowych. Będzie stosowana tzw. metoda przyrostowa, w świetle której przyrost potrzeb będzie porównywany z przyrostem zwiększonej części dochodów PIT i CIT i jeśli przyrost potrzeb finansowych będzie wyższy niż przyrostu zwiększonych dochodów to taki samorząd otrzyma subwencję (nawet jeżeli jego potrzeby finansowe są nominalnie niższe niż kwota zwiększenia dochodów). Natomiast jeżeli wspomniany przyrost będzie niższy kwota subwencji ogólnej będzie odpowiednio pomniejszana”.

Porozumienia o powierzania prowadzenia zadań publicznych

REKLAMA

Wiceminister Lubnauer, powołując się na obowiązujące przepisy, poinformowała jednocześnie, że jednostki samorządu terytorialnego mają obecnie możliwość porozumiewania się między sobą w zakresie powierzenia prowadzenia zadań publicznych. W ich zakres wchodzi również edukacja.

„Dodatkowo informuję, że w ramach uzgodnień ze stroną samorządową przyjęto postulaty w zakresie wprowadzenia mechanizmu monitorowania skutków wdrożenia ustawy po pierwszym roku jej obowiązywania, co otwiera możliwość prowadzenia dialogu ze wszystkimi organizacjami samorządowymi w ramach obowiązującej formuły Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego” – dodała Katarzyna Lubnauer.

Nowe przepisy dotyczące szkół publicznych

Katarzyna Lubnauer przypomniała też, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają intensywne prace nad nowymi przepisami, które określałyby kształt sieci szkół publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W planach resortu jest dostosowanie sieci szkół publicznych do niżu demograficznego, by w jak największym stopniu chronić miejsca edukacji usytuowane blisko domów rodzinnych uczniów. Jedną ze zmian ma być możliwość wykorzystania infrastruktury szkolnej po zakończonych zajęciach na inne cele, które odpowiadałyby na potrzeby lokalnych społeczności.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektor CKE: Pierwsze wnioski ws. matur w prokuraturze [Matura 2025]

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że złożył pierwsze wnioski ws. publikacji zdjęć arkuszy maturalnych w prokuraturze. Zapowiedział kolejne wnioski do prokuratury.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony, język niemiecki - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

We wtorek, 13 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

O której godzinie zaczyna się egzamin ósmoklasisty 2025. Ile trwa?

Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku zaczyna się we wtorek 13 maja i trwa 3 dni do 15 maja. O której godzinie zaczyna się egzamin i ile trwa? Oto informacje z CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2025 język polski [godzina, ile trwa, tematy, arkusz]

Egzamin ósmoklasisty wystartował we wtorek 13 maja 2025 r. o godz. 9:00. Ile trwa egzamin z języka polskiego? Kiedy można zobaczyć arkusz na CKE?

REKLAMA

Rok szkolny 2025/2026 – ważne daty, ferie, wakacje

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2025/2026: terminy ferii zimowych, przerwy świąteczne, zakończenie zajęć i początek wakacji w całej Polsce.

To już pewne: na studia będzie można iść bez zdanej matury! Ukłon Prezydenta w stronę maturzystów

W dniu 30 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda przekazał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej polegającej na zniesieniu obowiązku zdania matury (posiadania świadectwa dojrzałości), jako jednego z warunków przyjęcia na studia, w odniesieniu do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Petycja ta, została złożona na biurko Prezydenta przez Fundację Dobre Państwo.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać?

Już dziś rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszym egzaminem, do którego podejdą uczniowie, jest egzamin z języka polskiego, w środę uczniowie podejdą do matematyki, a w czwartek do języka obcego nowożytnego. Jakie przybory należy ze sobą zabrać?

Ile się płaci za maturę? [OPŁATA]

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują opłatę za egzamin maturalny. Kto i kiedy płaci za maturę? Sprawdź, czy musisz zapłacić za maturę w 2025 r.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty a choroba. Co jeśli uczeń nie przystąpił do egzaminu? Termin dodatkowy 2025

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty w dniach 13-15 maja 2025 r. z powodu choroby albo innych wypadków losowych pozwala na podejście do egzaminu w drugim terminie. Dodatkowy termin przewidziany jest na czerwiec. Kiedy dokładnie? Jak przystąpić do egzaminu w drugim terminie?

Jak zachęcać dzieci do nauki języków? [PORADA]

Zapytaliśmy ekspertki ds. metodologii we Fluentbe Darii Domagały o to, co i jak robić, by zachęcać dzieci do nauki języków. Co jest najlepszą motywacją? Co w przypadku, gdy rodzić nie zna języka? Sprawdź!

REKLAMA

OSZAR »