REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Children,,Education,And,Learning,Concept,-,Student,Teenage,Girl,With lektury, dziecko, szkoła
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Już 13 maja 2025 r. uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich dotychczasowej edukacji – egzaminu ósmoklasisty. Jakie lektury warto powtórzyć przed egzaminem?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

W roku 2021 uczniowie klas ósmych podczas egzaminu zmierzyli się z fragmentem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2022 r., podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, na uczniów czekał fragment jednej z lektur obowiązkowych – „Zemsty” Aleksandra Fredry. Podczas egzaminu ósmoklasisty w 2023 r. pojawił się fragment jednej z lektur obowiązkowych – "Balladyny" autorstwa Juliusza Słowackiego. Zaś podczas egzaminu ósmoklasisty w 2024 r. uczniowie zmierzyli się z fragmentem „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

REKLAMA

Autopromocja

W związku z powyższym, warto przypomnieć sobie w pierwszej kolejności te lektury, których już dawno nie było. Są to:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym treny VII, VIII
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik

Należy jednak pamiętać o tym, że Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) co roku publikuje dokładny wykaz lektur, które obowiązują na egzaminie ósmoklasisty. Znajduje się on w aneksie do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Listę lektur obowiązkowych można znaleźć tu: Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2025

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty z powodu choroby lub innych wypadków losowych. Termin dodatkowy 2025

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty w dniach 13-15 maja 2025 r. z powodu choroby albo innych wypadków losowych pozwala na podejście do egzaminu w drugim terminie. Dodatkowy termin przewidziany jest na czerwiec. Kiedy dokładnie? Jak przystąpić do egzaminu w drugim terminie?

Ile pamiętasz z „Lalki” Bolesława Prusa? Sprawdź się w naszym quizie!
„Lalka” to jedna z najważniejszych polskich powieści pozytywistycznych. Jeśli uważasz, że znasz losy Wokulskiego, Izabeli Łęckiej i Rzeckiego – ten quiz jest dla Ciebie! 15 pytań – sprawdź, czy zasługujesz na tytuł mistrza „Lalki”!
Egzamin maturalny z matematyki - poziom rozszerzony. Co zabrać?

O godz. 9:00 maturzyści rozpoczną egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jak wynika z danych CKE, jest to drugi najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy przez tegorocznych maturzystów. Co należy zabrać na egzamin?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka - poziom rozszerzony, język rosyjski - poziom rozszerzony i dwujęzyczny [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W zeszłym tygodniu maturzyści rozpoczęli egzaminy. W poniedziałek, 12 maja maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego matematyki na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 zaś odbędą się egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

REKLAMA

Egzaminy ósmoklasisty 2025: Terminy, czas trwania i ważne zmiany dla uczniów

13 maja 2025 roku rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Sprawdź szczegóły dotyczące terminów, zmian i zasad egzaminu.

13 maja 2025 r. egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: czas trwania, arkusz, punktacja

Już w następnym tygodniu rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Egzaminy będą trwały od 13 maja do 15 maja 2025 r. Jaki jest czas trwania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego? Jaka będzie punktacja? Z czego składa się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r.: tematy wypracowań z 2022 r., 2023 r., 2024 r.

13 maja 2025 r. o godz. 9:00 rozpocznie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w latach poprzednich na egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

Już 13 maja 2025 r. uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich dotychczasowej edukacji – egzaminu ósmoklasisty. Jakie lektury warto powtórzyć przed egzaminem?

REKLAMA

Uwierz w ducha - co naprawdę robią programiści w pracy zdalnej?

Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.

Zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. Stanowisko PKDP

Państwowa Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystani seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 opublikowała stanowisko w sprawie zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. PKDP podkreśla konieczność holistycznego i zrównoważonego podejścia do zwiększania bezpieczeństwa młodych ludzi w cyberprzestrzeni.

REKLAMA

OSZAR »