REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
matura, egzamin maturalny, matura 2025, maturzysta, woda
Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Matura tuż za rogiem, ponieważ pierwsze egzaminy rozpoczną się już 5 maja o godz. 9. Wielu maturzystów zaczyna zatem zadawać sobie pytania, o których wcześniej być może jeszcze nie myśleli – jak choćby – czy podczas egzaminu maturalnego można jeść i pić? Jest to istotna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas trwania egzaminów maturalnych, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 360 minut, czyli aż 6 godzin.

Matura 2025 – kiedy odbędzie się egzamin?

Zgodnie z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 20 sierpnia 2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 r. – w roku szkolnym 2024/2025, egzamin maturalny, w terminie głównym, zostanie przeprowadzony w dniach 5-24 maja. Egzaminy pisemne potrwają od 5 do 22 maja, a egzaminy ustne – od 9 do 24 maja 2025 r. W tym roku, egzaminy maturalne – 5 maja o godz. 9:00, rozpoczną się obowiązkowym egzaminem pisemnym z języka polskiego (na poziomie podstawowym).

REKLAMA

Autopromocja

Matura w terminie dodatkowym dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do niej w terminie głównym – odbędzie się natomiast w dniach 3-17 czerwca.

Z pełną treścią komunikatu CKE (i ze szczegółowym harmonogramem egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów) można zapoznać się poniżej:

Komunikat dyrektora CKE z 20.08.2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 r.

Matura 2025 – ile potrwają poszczególne egzaminy w części pisemnej?

Czas trwania pisemnego egzaminu maturalnego jest zróżnicowany w zależności od przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin oraz poziomu tego egzaminu (tzn. czy jest to egzamin na poziomie podstawowym czy rozszerzonym). Dokładne czasy trwania poszczególnych egzaminów, wynikają z wspomnianego już wyżej komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 r. i wynoszą odpowiednio:

  • język polski na poziomie podstawowym: 240 min,
  • język polski na poziomie rozszerzonym: 210 min,
  • języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym: 210 min,
  • języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym: 210 min,
  • matematyka na poziomie podstawowym: 180 min,
  • matematyka na poziomie rozszerzonym: 180 min,
  • języki obce nowożytne na poziomie podstawowym: 120 min,
  • języki obce nowożytne na poziomie rozszerzonym: 150 min,
  • języki obce nowożytne na poziomie dwujęzycznym: 180 min,
  • biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna oraz wiedza o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym: 180 min,
  • język kaszubski, język łemkowski oraz informatyka na poziomie rozszerzonym: 210 min.

Czas trwania poszczególnych egzaminów, może być przy tym przedłużony, w przypadku dostosowań określonych w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024/2025. Dotyczy to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. zdających ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz
  2. cudzoziemców.

Szczegółowe zasady wydłużania czasu trwania egzaminów z poszczególnych przedmiotów i dla poszczególnych grup uprawnionych do tego maturzystów – wynikają z ww. komunikatu dyrektora CKE, z którego pełną treścią można zapoznać się poniżej:

Komunika dyrektora CKE z 20.08.2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024-2025

Z zasad tych wynika na przykład, że – w przypadku osób słabowidzących albo niewidomych – pisemny egzamin maturalny na poziomie podstawowym, może zostać wydłużony nawet do 360 min (czyli 6 godzin). Od razu nasuwa się więc pytanie – czy w tym czasie, maturzyści mogą jeść i pić?

Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego?

Biorąc pod uwagę długość trwania egzaminu maturalnego, która – w niektórych przypadkach – może wynosić nawet 360 min (6 godzin) – od razu nasuwa się pytanie czy w czasie egzaminu maturalnego można jeść i pić?

Odpowiedź na nie, znajduje się w wydanej przez CKE „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2023 oraz w Formule 2015 obowiązująca w roku szkolnym 2024/2025”. Zgodnie z jej pkt 9.1 ppkt 3 oraz pkt 18.2 ppkt 4 – Zdający może wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.

Jedynym dozwolonym napojem podczas matury – jest więc woda.

Spożywanie posiłków podczas trwania egzaminu – jest to natomiast zabronione, chyba, że zdający posiada „zaświadczenie lekarskie o konieczności przyjmowania leków lub zjedzenia posiłku w trakcie egzaminu”. Wówczas – zgodnie z pkt 17.5 ppkt 3.4 ww. Informacji CKE – przewodniczący zespołu nadzorującego przebieg egzaminu maturalnego (który kieruje pracą ww. zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg egzaminu w danej sali egzaminacyjnej) – zobowiązany jest do przestrzegania wykonania zaleceń wynikających z ww. zaświadczenia lekarskiego o konieczności przyjmowania leków lub zjedzenia posiłku przez zdającego, podczas trwania egzaminu.

Co najlepiej zjeść przed maturą?

Skoro więc podczas trwania egzaminu maturalnego – poza wyjątkowymi przypadkami – nie można spożywać posiłków – warto zadbać o to, aby odpowiednio „najeść” się przed wejściem na salę egzaminacyjną. Dietetycy zalecają maturzystom spożycie w dniu egzaminu zwłaszcza węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym (takich jak np. pieczywo razowe, kasze, otręby czy makarony pełnoziarniste) oraz świeżych owoców i warzyw, które są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Wśród tych ostatnich – popularnością wśród maturzystów cieszą się zwłaszcza banany, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, ponieważ dostarczają energii i poprawiają pamięć, a ponadto – będąc doskonałym źródłem magnezu – wzmacniają układ nerwowy1, co w przypadku tak stresującego wydarzenia jakim jest matura – może okazać się dużą „wartością dodaną”.

Polecamy: Komplet Matura 2024 TESTY i ARKUSZE Język angielski, Język polski, Matematyka

1 Monika Majewska, Poradnik Zdrowie, Dieta dla maturzystów. Co jeść przed maturą?, 4 maja 2022 r.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 737 z późn. zm.)
Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r.: tematy wypracowań z 2022 r., 2023 r., 2024 r.

13 maja 2025 r. o godz. 9:00 rozpocznie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w latach poprzednich na egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

Już 13 maja 2025 r. uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich dotychczasowej edukacji – egzaminu ósmoklasisty. Jakie lektury warto powtórzyć przed egzaminem?

Uwierz w ducha - co naprawdę robią programiści w pracy zdalnej?

Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.

Zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. Stanowisko PKDP

Państwowa Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystani seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 opublikowała stanowisko w sprawie zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. PKDP podkreśla konieczność holistycznego i zrównoważonego podejścia do zwiększania bezpieczeństwa młodych ludzi w cyberprzestrzeni.

REKLAMA

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: biologia - poziom rozszerzony; filozofia - poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W piątek, 9 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści rozpoczną egzamin z filozofii na poziomie rozszerzonym. 9 maja rozpoczęła się także część ustna egzaminu maturalnego.

Czy emerytowany nauczyciel może pracować w komisji maturalnej? Przepisy MEN

Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?

Ponad 4000 złotych dla osób po 50 roku życia. Granica wieku z czasem wzrośnie, więc warto rozważyć złożeniu wniosku już teraz

Możliwość skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego przysługuje konkretnej grupie pracowników. Jego minimalna wysokość to 1878,91 złotych brutto, a przeciętna to ponad 4300 złotych. Jednak aby nabyć do niego prawo, trzeba spełnić określone warunki.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język angielski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W czwartek, 8 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym. O godz. 14:00 rozpocznie się egzamin z historii muzyki na poziomie rozszerzonym.

REKLAMA

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Matura angielski 2025 [ARKUSZE]

Matura 2025 z języka angielskiego na poziomie podstawowym odbyła się w środę 7 maja o godz. 9:00. Aby zdać egzamin, należy uzyskać 30% punktów. CKE udostępnia arkusze maturalne.

REKLAMA

OSZAR »