REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? Egzaminator i przepisy prawne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ściąga, egzamin maturalny, matura, szkoła
Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? Egzaminator i przepisy prawne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy zdający egzamin maturalny zobowiązany jest do samodzielnej pracy. W czasie egzaminu – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalnego – każdy uczeń, słuchacz lub absolwent zajmuje osobne stanowisko, rozmieszczone w sposób uniemożliwiający wzajemne podpowiadanie czy kopiowanie odpowiedzi.

Warto pamiętać, że do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych materiałów ani przyborów pomocniczych, które nie zostały wcześniej wymienione w oficjalnym komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Bezwzględnie zabronione jest również wnoszenie oraz korzystanie z jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych – telefonów, smartwatchy czy innych sprzętów umożliwiających łączność z internetem lub innymi urządzeniami. Jedyny wyjątek stanowią urządzenia wykorzystywane do celów medycznych, np. mobilne aplikacje monitorujące stan zdrowia, z których korzystają osoby przewlekle chore – pod warunkiem, że ich użycie jest uzasadnione i zgłoszone odpowiednim służbom egzaminacyjnym.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze?

Zdający zobowiązany jest do samodzielnego rozwiązywania zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ma obowiązek natychmiastowego przerwania i unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu – zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Informacja o unieważnieniu zostaje odnotowana w oficjalnym protokole przebiegu egzaminu.

Egzaminator i przepisy prawne: unieważnienie części egzaminu

W sytuacji, gdy egzaminator podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej stwierdzi:

  • niesamodzielne rozwiązanie jednego lub kilku zadań przez osobę zdającą egzamin maturalny,
  • powtarzające się, identyczne sformułowania w pracach różnych zdających, wskazujące na udostępnienie rozwiązań innym osobom lub skorzystanie z cudzych odpowiedzi,

    - dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) podejmuje działania w kierunku unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu w części pisemnej.

Za pośrednictwem dyrektora szkoły, pisemna informacja o zamiarze unieważnienia egzaminu zostaje przekazana uczniowi, słuchaczowi lub absolwentowi, a w przypadku osób niepełnoletnich – ich rodzicom lub opiekunom prawnym. Osoba, której dotyczy postępowanie, ma prawo złożyć wniosek o wgląd do dokumentacji, na podstawie której OKE zamierza unieważnić egzamin. Termin na złożenie takiego wniosku wynosi dwa dni robocze od momentu otrzymania pisemnego zawiadomienia. Po otrzymaniu wniosku, w ciągu siedmiu dni, dyrektor OKE zapewnia możliwość zapoznania się z dokumentacją oraz złożenia stosownych wyjaśnień – w wyznaczonym terminie i miejscu. Uczestniczyć w tym mogą również rodzice lub opiekunowie prawni osoby niepełnoletniej. Decyzję o unieważnieniu egzaminu z danego przedmiotu w części pisemnej dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej podejmuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku o wgląd do dokumentacji,
  • lub – jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony – w ciągu 14 dni od upływu terminu na jego złożenie.
Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: CKE

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwierz w ducha - co naprawdę robią programiści w pracy zdalnej?

Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.

Zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. Stanowisko PKDP

Państwowa Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystani seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 opublikowała stanowisko w sprawie zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. PKDP podkreśla konieczność holistycznego i zrównoważonego podejścia do zwiększania bezpieczeństwa młodych ludzi w cyberprzestrzeni.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: biologia - poziom rozszerzony; filozofia - poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W piątek, 9 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści rozpoczną egzamin z filozofii na poziomie rozszerzonym. 9 maja rozpoczęła się także część ustna egzaminu maturalnego.

Czy emerytowany nauczyciel może pracować w komisji maturalnej? Przepisy MEN

Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?

REKLAMA

Ponad 4000 złotych świadczenia po 50 roku życia. Granica wieku wzrośnie, więc rozważ złożeniu wniosku już teraz

Możliwość skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego przysługuje konkretnej grupie pracowników. Jego minimalna wysokość to 1878,91 złotych brutto, a przeciętna to ponad 4300 złotych. Jednak aby nabyć do niego prawo, trzeba spełnić określone warunki.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język angielski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W czwartek, 8 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym. O godz. 14:00 rozpocznie się egzamin z historii muzyki na poziomie rozszerzonym.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Matura angielski 2025 [ARKUSZE]

Matura 2025 z języka angielskiego na poziomie podstawowym odbyła się w środę 7 maja o godz. 9:00. Aby zdać egzamin, należy uzyskać 30% punktów. CKE udostępnia arkusze maturalne.

REKLAMA

Unieważnienie egzaminu maturalnego 2025 r. Dyrektor CKE poinformował o pierwszym przypadku unieważnienia egzaminu maturalnego

W środę, 7 maja rozpoczął się trzeci dzień egzaminów maturalnych. O godz. 11 zakończyły się obowiązkowe egzaminy pisemne z języka nowożytnego. W ocenie dyrektora CKE Roberta Zakrzewskiego, egzaminy przebiegły spokojnie. Dyrektor CKE poinformował o pierwszym przypadku unieważnienia egzaminu maturalnego

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język rosyjski, poziom podstawowy [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W środę, 7 maja 2025 r. o godz. 9:00 rozpoczął się trzeci dzień egzaminów maturalnych. Dziś o godz. 9:00 maturzyści rozpoczęli egzaminy z języka angielskiego, języka francuskiego, języka hiszpańskiego, języka niemieckiego, języka rosyjskiego, języka włoskiego na poziomie podstawowym.

REKLAMA

OSZAR »