REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SN i nadgodziny np. za wycieczki szkolne. Zwiększą nędzne 5% podwyżki. Dla 600 000 nauczycieli za trzy lata wstecz. O ile pójdą do sądu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
SN: Dużo pieniędzy dla 600 000 nauczycieli za trzy lata wstecz za nadgodziny. Także za wycieczki szkolne. I prawo do bieżących
SN: Dużo pieniędzy dla 600 000 nauczycieli za trzy lata wstecz za nadgodziny. Także za wycieczki szkolne. I prawo do bieżących
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rewolucyjne stanowisko SN dla 600 000 nauczycieli. Nauczyciel pracując ponad normę tygodniową, pracuje w nadgodzinach.

Czy do nauczycieli z Karty nauczyciela zastosowanie mają regulacje Kodeksu pracy o godzinach nadliczbowych. Tak. Na to pytanie odpowiedzieli sędziowie SN, a całą sprawę rozpoczął spór nauczycieli w liceum o nadgodziny.

REKLAMA

Autopromocja

W konsekwencji Sąd Najwyższy stwierdził, że nauczyciele podlegają tej zasadzie w prawie pracy:

Trzeba zapłacić za pracę powyżej norm czasu pracy (popularnie są to nadgodziny). W zależności od szczególnego przypadku praca ponad normy daje prawo do:

1) dodatkowego wynagrodzenia lub

2) rozliczenia na poziomie dodatkowego czasu wolnego.

Wyjątki od tych dwóch zasad są w Kodeksie pracy, ale nie dotyczą nauczycieli. Wnioski? Nauczyciele mają prawo do rozliczenia pracy w nadgodzinach za trzy lata wstecz np. za udział w szkolnej wycieczce w weekend jako opiekun.

SN: Norma czasu u nauczyciela to 40h. To prosta zasada bez wyjątków

Jak zaznaczył sędzia SN, "w przypadku nauczycieli ustawodawca przewidział tylko jedną normę – 40 godzin na tydzień i kropka – bez żadnego +przeciętnie+, bez normy dobowej, bez okresów rozliczeniowych". Dodał, że pytaniem do ustawodawcy jest, czy w przyszłości wobec nauczycieli zechce on wprowadzić okresy "rozliczeniowe tej normy tygodniowej".

Podstawa prawna dla roszczeń nauczycieli o nadgodziny

Uchwałę podjęła w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Do uchwały zgłoszono jedno zdanie odrębne. Nie ma to znaczenia prawnego dla mocy prawnej uchwały.

Co wyjaśnił SN w zakresie nadgodzin nauczycieli?

Przepisy o czasie pracy nauczycieli znajdują się w Karcie nauczyciela, a ten akt prawny mówi, że nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w "godzinach ponadwymiarowych", które są powiązane z pensum nauczyciela. Karta nauczyciela nie reguluje jednak kwestii "godzin nadliczbowych" - wykraczających poza tygodniową normę czasu pracy i w części przypadków niebędących zajęciami dydaktycznymi, czy wychowawczymi.

Sprawozdanie PAP o uchwale SN w sprawie nadgodzin

O Uchwale Sądu Najwyższego powiedzieli przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

Wypowiedź 1. "To bardzo dobra wiadomość dla nauczycieli, ponieważ bardzo często pracodawcy odmawiali wypłacania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe" – rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis.

Ważne dla pracy nauczycieli na kilkudniowej wycieczce szkolnej.

REKLAMA

"Dlatego cieszy nas, że sprawa, wydawałoby się oczywista, iż w przypadku przekroczenia 40-godzinnej normy czasu pracy nauczyciel nabywa także prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych została rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy".

Wypowiedź 2 - Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata" Sławomir Wittkowicz - "Uchwała Sądu Najwyższego potwierdza to, co my jako związki zawodowe twierdziliśmy od wielu, wielu lat, że wszystkie obowiązki służbowe, które wykonywane są ponad normę 40-godzinną, winny być dodatkowo płatne". "Płatne, i to bezdyskusyjnie, bez żadnych kombinacji ze strony organów prowadzących" – dodał. Przypomniał, że roszczenia mogę sięgać trzy lata wstecz.

Ważne

Według Wittkowicza, środowa uchwała Sądu Najwyższego będzie miała znaczenie podczas dyskusji z ministrem edukacji narodowej w zakresie uporządkowania kwestii związanej z wycieczkami, wyjściami i wyjazdami służbowymi różnego rodzaju.

Uchwałę podjęła w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Zgłoszono jedno zdanie odrębne. Zagadnienie dotyczyło tego, czy do nauczycieli, których status reguluje Karta nauczyciela, zastosowanie mają regulacje Kodeksu pracy o godzinach nadliczbowych.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin maturalny z matematyki - poziom rozszerzony. Co zabrać?

O godz. 9:00 maturzyści rozpoczną egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jak wynika z danych CKE, jest to drugi najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy przez tegorocznych maturzystów. Co należy zabrać na egzamin?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom rozszerzony

W zeszłym tygodniu maturzyści rozpoczęli egzaminy. W poniedziałek, 12 maja maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego matematyki na poziomie rozszerzonym. Następnie odbędą się egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

Egzaminy ósmoklasisty 2025: Terminy, czas trwania i ważne zmiany dla uczniów

13 maja 2025 roku rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Sprawdź szczegóły dotyczące terminów, zmian i zasad egzaminu.

13 maja 2025 r. egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: czas trwania, arkusz, punktacja

Już w następnym tygodniu rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Egzaminy będą trwały od 13 maja do 15 maja 2025 r. Jaki jest czas trwania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego? Jaka będzie punktacja? Z czego składa się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r.: tematy wypracowań z 2022 r., 2023 r., 2024 r.

13 maja 2025 r. o godz. 9:00 rozpocznie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w latach poprzednich na egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

Już 13 maja 2025 r. uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich dotychczasowej edukacji – egzaminu ósmoklasisty. Jakie lektury warto powtórzyć przed egzaminem?

Uwierz w ducha - co naprawdę robią programiści w pracy zdalnej?

Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.

Zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. Stanowisko PKDP

Państwowa Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystani seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 opublikowała stanowisko w sprawie zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. PKDP podkreśla konieczność holistycznego i zrównoważonego podejścia do zwiększania bezpieczeństwa młodych ludzi w cyberprzestrzeni.

REKLAMA

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: biologia - poziom rozszerzony; filozofia - poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W piątek, 9 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści rozpoczną egzamin z filozofii na poziomie rozszerzonym. 9 maja rozpoczęła się także część ustna egzaminu maturalnego.

Czy emerytowany nauczyciel może pracować w komisji maturalnej? Przepisy MEN

Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?

REKLAMA

OSZAR »