REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd na ferie lub wakacje daje dzieciom duże poczucie własnej wartości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ferie zimowe wakacje lato wyjazd kolonie wypoczynek dzieci problemy finansowe
Wyjazd na ferie lub wakacje daje dzieciom duże poczucie własnej wartości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co trzecie dziecko nie wyjeżdża na ferie czy wakacje. Dla wielu rodzin jest to zbyt duży wydatek. Tymczasem nawet krótki wyjazd to dla dziecka szansa na zdystansowanie się od codziennych problemów i relaks.

Problemy finansowe nie pozwalają na wyjazd dzieci na ferie

Mniej więcej jedna trzecia dzieci w wieku szkolnym nie wyjeżdża na ferie czy wakacje. Najczęstszym powodem wskazywanym przez rodziców jest brak funduszy na ten cel. Część dzieci z rodzin w najtrudniejszej sytuacji finansowej nigdy nie miała okazji wyjechać. Wiele z nich spędza wolny czas w domu przed ekranem, co może się przekładać na sposób, w jaki dziecko wypoczywa od szkolnych obowiązków, a w konsekwencji na jego motywację do powrotu do szkoły i kontakty z rówieśnikami.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Badania pokazują, że część dzieci w Polsce nie wyjeżdża na wakacje, nie wyjeżdża na ferie, nie mają w ciągu roku żadnego wyjazdu związanego z wypoczynkiem od szkoły i lekcji. Blisko 1/3 rodzin boryka się z problemami finansowymi i nie stać ich na to, żeby wysłać dzieci na kilkudniowy wypoczynek, czy zimowy, czy letni – mówi agencji Newseria Karina Rawdanowicz-Wróbel, koordynatorka szlachetnych inicjatyw w Fundacji Pociecha.

Jak wynika z badań Quality Watch dla BIG InfoMonitor przeprowadzonych w styczniu br., 36 proc. rodziców rezygnuje z zimowego wypoczynku dla swoich dzieci, głównie z powodu wysokich kosztów z tym związanych. Średni budżet, który przeznaczany jest na taki wyjazd, to prawie 2,5 tys. zł, a w większych miastach nawet ponad 4 tys. zł. Dla wielu rodzin jest to zbyt duży wydatek. Co piąty rodzic, który nie planował w tym roku wyjazdu, wskazał na brak środków finansowych. Połowa tej grupy badanych przyznała, że ich dochody wystarczają na codzienne utrzymanie, ale nie pozwalają na większe wydatki, jak wyjazd na ferie.

Niektóre dzieci nigdy nie były na wakacjach

Z kolei ubiegłoroczne badanie CBOS „Letnie wyjazdy uczniów 2024” wskazuje, że 29 proc. dzieci w wieku szkolnym nie wyjechało na choćby tygodniowe wakacje (rok wcześniej ten odsetek wynosił 34 proc.). Tu 44 proc. rodziców przyznało, że brakowało pieniędzy na taki wyjazd.

REKLAMA

– Dla 35 proc. rodzin w Polsce płatne wakacje, płatne ferie, kolonie czy różne wyjazdy w postaci obozów są wydatkiem niestety nie do udźwignięcia – mówi Karina Rawdanowicz-Wróbel. – Są rodziny, które borykają się z trudnościami materialnymi i których nie stać nawet na właściwe wyżywienie, na wyprawkę szkolną, a co dopiero na wyjazd wakacyjny swoich dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla, według danych MOPS w samym Wrocławiu jest kilkaset dzieci, które nie mogą wyjechać na wakacyjny wypoczynek. Wśród nich są dzieci, które nigdy nie były na wakacjach.

– Podobnie zauważamy to, rozmawiając z dziećmi, które są w świetlicach środowiskowych, którymi opiekuje się Fundacja Pociecha. Dzieci wielokrotnie mówią o tym, że marzą o tym, żeby pojechać na wakacje, bo po prostu ich nie znają, nie wiedzą, jak wygląda morze, nigdy nie kąpały się w jeziorze, nigdy nie były w górach – mówi ekspertka. – Wydaje się, że państwo dostrzega ten problem, przynajmniej częściowo. Znam instytucje ogólnopolskie i samorządy, które przygotowują granty dla organizacji, organizujących wypoczynek dla dzieci w ferie czy wakacje. Natomiast te działania są na zbyt małą skalę w porównaniu do problemu, one nie powodują, że jest realny dostęp do wypoczynku, do wyjazdów wakacyjnych, wyjazdów feryjnych dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Wyjazd dziecka daje mu poczucie własnej wartości

Od 10 lat Fundacja Pociecha organizuje wyjazdy feryjne i wakacyjne przy pomocy darczyńców, kierując tę inicjatywę do dzieci ze świetlic środowiskowych.

Na początku zabieraliśmy kilkanaścioro dzieci, teraz zabieramy na trzy–cztery turnusy w ciągu roku kilkaset dzieci ze świetlic w całej Polsce. Te wyjazdy są dla nich niesamowitym czasem relaksu, oderwania od ich szarej rzeczywistości, kontaktu z dobrym dorosłym, ze sobą nawzajem, poznawania swoich mocnych stron. Jest to coś, co daje dużego powera do powrotu do szkoły i duże poczucie własnej wartości – mówi koordynatorka w Fundacji Pociecha.

Jak podkreśla, nawet krótki wyjazd to dla dziecka szansa na zdystansowanie się od codziennych problemów i relaks. Jednak jest to także okazja na rozszerzanie perspektyw, bo program wycieczki może zawierać elementy edukacji, które pomagają dzieciom rozwinąć się intelektualnie, artystycznie, sportowo oraz społecznie.

Dzieci ze świetlic środowiskowych, które znamy, pochodzą z rodzin z wieloma problemami. Dwa miesiące wakacji spędzają często w swoim domu czy na podwórku, bardzo często samotne. To nie jest sprzyjające środowisko do wypoczynku, do zregenerowania stresu, który bardzo często powstaje przez 10 miesięcy pobytu w szkole, więc dzieci nie chcą wracać do szkoły, nie mają odpowiedniej motywacji. Bardzo często pobyt w domu przez cały okres wakacji powoduje, że dzieci jeszcze bardziej wpadają w uzależnienia od smartfonów i komputerów, bo nie mają nic innego do roboty – wymienia Karina Rawdanowicz-Wróbel. – Brak wyjazdów w czasie ferii czy wakacji bardzo istotnie wpływa na poczucie własnej wartości u dzieci, na ich stan psychiczny. Czują się często wykluczone, gorsze, ponieważ kiedy wracają po przerwie do szkoły, nie mają o czym rozmawiać, nie mają przygód, o których mogłyby opowiadać, pisać wypracowania z języka polskiego. Dzieci przez to wycofują się z kontaktów społecznych.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r.: tematy wypracowań z 2022 r., 2023 r., 2024 r.

13 maja 2025 r. o godz. 9:00 rozpocznie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w latach poprzednich na egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

Już 13 maja 2025 r. uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich dotychczasowej edukacji – egzaminu ósmoklasisty. Jakie lektury warto powtórzyć przed egzaminem?

Uwierz w ducha - co naprawdę robią programiści w pracy zdalnej?

Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.

Zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. Stanowisko PKDP

Państwowa Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystani seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 opublikowała stanowisko w sprawie zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach. PKDP podkreśla konieczność holistycznego i zrównoważonego podejścia do zwiększania bezpieczeństwa młodych ludzi w cyberprzestrzeni.

REKLAMA

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: biologia - poziom rozszerzony; filozofia - poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W piątek, 9 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści rozpoczną egzamin z filozofii na poziomie rozszerzonym. 9 maja rozpoczęła się także część ustna egzaminu maturalnego.

Czy emerytowany nauczyciel może pracować w komisji maturalnej? Przepisy MEN

Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?

Ponad 4000 złotych dla osób po 50 roku życia. Granica wieku z czasem wzrośnie, więc warto rozważyć złożeniu wniosku już teraz

Możliwość skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego przysługuje konkretnej grupie pracowników. Jego minimalna wysokość to 1878,91 złotych brutto, a przeciętna to ponad 4300 złotych. Jednak aby nabyć do niego prawo, trzeba spełnić określone warunki.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język angielski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W czwartek, 8 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym. O godz. 14:00 rozpocznie się egzamin z historii muzyki na poziomie rozszerzonym.

REKLAMA

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Matura angielski 2025 [ARKUSZE]

Matura 2025 z języka angielskiego na poziomie podstawowym odbyła się w środę 7 maja o godz. 9:00. Aby zdać egzamin, należy uzyskać 30% punktów. CKE udostępnia arkusze maturalne.

REKLAMA

OSZAR »