REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od szkoły w 2026 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szkoła, kalendarz, terminarz, 2026
Dni wolne od szkoły w 2026 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o dniach wolnych od pracy określa dni, w które pracownicy mają wolne. Jest to 14 dni oraz wszystkie niedziele. Czy takie same dni wolne obowiązują w szkołach? Jak będzie wyglądać rok szkolny 2025/2026?

We wrześniu rozpocznie się nowy rok szkolny 2025/2026. Jeszcze nie został ogłoszony terminarz roku szkolnego na rok 2025/2026, ale kierując się rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, można określić, kiedy uczniowie będą mieli wolne od szkoły.

REKLAMA

Autopromocja

Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno- -wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września. W przypadku, gdy czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień.

Przerwy świąteczne i ferie zimowe

REKLAMA

W tym samym rozporządzeniu określona została także zimowa przerwa świąteczna ferie zimowe, wiosenna przerwa świąteczna oraz ferie letnie. Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia do 31 grudnia lub od 22 grudnia do 31 grudnia, jeżeli 22 grudnia wypada w poniedziałek. Odnośnie ferii zimowych, trwają one dwa tygodnie i wypadają w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Termin rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza minister właściwy ds. oświaty i wychowania. Ogłoszenie terminu ferii zimowych musi nastąpić nie później niż do końca czerwca poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe. Wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta Wielkiej Nocy i kończy w najbliższy wtorek po świętach. Zaś ferie letnie rozpoczynają się dzień po zakończeniu roku szkolnego i kończą 31 sierpnia.

Dyrektorzy szkół specjalnych, przy których zorganizowany jest internat, i dyrektorzy specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, w porozumieniu z rodzicami i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, mogą połączyć zimową przerwę świąteczną z feriami zimowymi.

Dodatkowe dni wolne od zajęć, tzw. dni dyrektorskie

REKLAMA

Dyrektorzy szkół i placówek mają prawo wyznaczyć tzw. dni dyrektorskie, czyli dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkołach podstawowych można wyznaczyć 8 dni dodatkowo wolnych, w liceach ogólnokształcących 10 dni dodatkowo wolnych, w technikach, branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, szkołach policealnych i centrach kształcenia zawodowego 10 dni dodatkowo wolnych, zaś w szkołach specjalnych przyspasabiających do pracy 4 dni dodatkowo wolne od zajęć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone w dni, w które odbywają się egzaminy ósmoklasisty, maturalne, egzaminy zawodowe. Mogą także być ustalone w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych oraz w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej. Dyrektorzy szkół i placówek mają czas do 30 września danego roku, by poinformować nauczycieli, rodziców oraz uczniów o ustalonym w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku, gdy dni wolne dotyczą egzaminów zawodowych, dyrektor ma obowiązek poinformować o ich terminie do 31 grudnia.

Dni wolne od szkoły w 2026 r.

Rok szkolny rozpocznie się 1 września 2025 r. Zanim nastąpi pierwsza dłuższa przerwa, uczniowie mogą spodziewać się pierwszego przedłużonego długiego weekendu jeszcze w listopadzie. 11 listopada w 2025 r. wypada we wtorek. W związku z tym, najprawdopodobniej na 10 listopada zostaną ustalone dni dyrektorskie.

W grudniu 2025 r. uczniowie będą mieli zimową przerwę świąteczną. Najprawdopodobniej będzie ona trwała od 22 grudnia do 31 grudnia 2025 r. Warto pamiętać o tym, że 1 stycznia 2026 r. jest dniem ustawowo wolnym. Można się spodziewać, że dyrektorzy szkół i placówek ustanowią dzień dyrektorski na dni 2 i 5 stycznia, by wydłużyć zimową przerwę świąteczną.

Znamy już rozkład ferii zimowych na rok szkolny 2025/2026. Ferie zimowe rozpoczną się 19 stycznia 2026 r. Tego dnia dzieci z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego rozpoczną ferie zimowe. Ich ferie zakończą się 1 lutego 2026 r. Od 2 lutego 2025 r. do 15 lutego 2026 r. ferie zimowe będą miały dzieci i młodzież z następujących województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskie, opolskie. Ostatni termin ferii zimowych w roku szkolnym 2025/2026 będzie trwał od 16 lutego 2026 r. do 1 marca 2026 r. Wtedy też ferie będą miały dzieci i młodzież z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego.

Pierwszą przerwą od szkoły po feriach zimowych będzie wiosenna przerwa świąteczna. Zgodnie z rozporządzeniem, przerwa wiosenna powinna rozpocząć się w czwartek poprzedzający święta Wielkiej Nocy i skończyć w najbliższy wtorek po świętach. Z racji tego, że w 2026 r. pierwszy dzień Wielkiej Nocy wypada w niedzielę, 5 kwietnia, a drugi dzień Wielkiej Nocy wypada w poniedziałek, 6 kwietnia, najprawdopodobniej przerwa wiosenna będzie trwać od 2 kwietnia 2026 r. do 7 kwietnia 2026 r.

Kolejną przerwą od szkoły jest długi weekend majowy. 1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. W 2026 r. 1 maja wypada w piątek, więc dyrektorzy szkół i placówek najprawdopodobniej nie będą dokładać dodatkowego dnia dyrektorskiego, by przedłużyć weekend majowy.

Uczniowie mogą także liczyć na dni dyrektorskie w związku z odbywającymi się egzaminami ósmoklasistów oraz egzaminami maturalnymi. Zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Edukacyjnej, egzaminy powinny odbywać się w całkowitej ciszy i skupieniu. Harmonogram dotyczący egzaminów ósmoklasistów oraz egzaminów maturalnych zostanie opublikowany przez Centralną Komisję Edukacyjną. Ostateczny termin ogłoszenia komunikatu dotyczący szczegółów egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego ustalony jest na 20 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin. Oznacza to, że CKE wyda komunikat w tej sprawie najpóźniej 20 sierpnia 2025 r.

Zakończenie roku szkolnego 2025/2026 r. odbędzie się 26 czerwca. Od 27 czerwca do 31 sierpnia 2026 r. będą trwały ferie letnie, czyli wakacje.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektor CKE: Pierwsze wnioski ws. matur w prokuraturze [Matura 2025]

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że złożył pierwsze wnioski ws. publikacji zdjęć arkuszy maturalnych w prokuraturze. Zapowiedział kolejne wnioski do prokuratury.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony, język niemiecki - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

We wtorek, 13 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

O której godzinie zaczyna się egzamin ósmoklasisty 2025. Ile trwa?

Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku zaczyna się we wtorek 13 maja i trwa 3 dni do 15 maja. O której godzinie zaczyna się egzamin i ile trwa? Oto informacje z CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2025 język polski [godzina, ile trwa, tematy, arkusz]

Egzamin ósmoklasisty wystartował we wtorek 13 maja 2025 r. o godz. 9:00. Ile trwa egzamin z języka polskiego? Kiedy można zobaczyć arkusz na CKE?

REKLAMA

Rok szkolny 2025/2026 – ważne daty, ferie, wakacje

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2025/2026: terminy ferii zimowych, przerwy świąteczne, zakończenie zajęć i początek wakacji w całej Polsce.

To już pewne: na studia będzie można iść bez zdanej matury! Ukłon Prezydenta w stronę maturzystów

W dniu 30 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda przekazał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej polegającej na zniesieniu obowiązku zdania matury (posiadania świadectwa dojrzałości), jako jednego z warunków przyjęcia na studia, w odniesieniu do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Petycja ta, została złożona na biurko Prezydenta przez Fundację Dobre Państwo.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać?

Już dziś rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszym egzaminem, do którego podejdą uczniowie, jest egzamin z języka polskiego, w środę uczniowie podejdą do matematyki, a w czwartek do języka obcego nowożytnego. Jakie przybory należy ze sobą zabrać?

Ile się płaci za maturę? [OPŁATA]

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują opłatę za egzamin maturalny. Kto i kiedy płaci za maturę? Sprawdź, czy musisz zapłacić za maturę w 2025 r.

REKLAMA

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty z powodu choroby lub innych wypadków losowych. Termin dodatkowy 2025

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty w dniach 13-15 maja 2025 r. z powodu choroby albo innych wypadków losowych pozwala na podejście do egzaminu w drugim terminie. Dodatkowy termin przewidziany jest na czerwiec. Kiedy dokładnie? Jak przystąpić do egzaminu w drugim terminie?

Jak zachęcać dzieci do nauki języków? [PORADA]

Zapytaliśmy ekspertki ds. metodologii we Fluentbe Darii Domagały o to, co i jak robić, by zachęcać dzieci do nauki języków. Co jest najlepszą motywacją? Co w przypadku, gdy rodzić nie zna języka? Sprawdź!

REKLAMA

OSZAR »